.oO Gokhan KirdaR FaN Oo.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.oO Gokhan KirdaR FaN Oo.

>>Gokhan Kirdar Hayranlarinin bulusma Noktasi<<

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Gökhan Kırdar Röportajı 2007

YazarMesaj
Goqqi
Admin
Goqqi

Gökhan Kırdar Röportajı 2007 Empty
MesajKonu: Gökhan Kırdar Röportajı 2007   Gökhan Kırdar Röportajı 2007 Icon_minitimePaz Haz. 01, 2008 1:33 am

GÖKHAN KIRDAR: “ MÜZİK PİYASASI ADINA ÜZERİME DÜŞENİ YAPMIŞ BİR MÜZİSYENİM… “
Yerine Sevemem’ i bilmeyen, sevmeyen var mı aramızda? Zannetmem… Belki Gökhan Kırdar’ ı bilmeyenleriniz olabilir. O ayrı… Ya da sadece Yerine Sevemem’ i bilip Gökhan Kırdar’ ı tanıdığını zannedenler olabilir. Mümkündür. Röportajımız, bu yönde sanısı olanların, yanıldığını anlatmak, Gökhan Kırdar’ ın bugüne kadar yaptıklarını gözler önünde sermek içindir…

Yerine Sevemem’ le büyük çıkış yaptınız. Ancak daha sonra ortalardan kayboldunuz. Ya da biz öyle zannettik. Sonradan fark ettiğimiz üzere çok daha verimli bir dönem geçirilmiş ki bunu dizi ve film müziği projelerinden anlıyoruz. Yerine Sevemem’ den sonra müziksel olaylar nasıl gelişti?
“ Yerine Sevemem” ile yakalamış olduğum şöhret, artık gerçekten bulunduğum müzikal noktayla, çok sayıda müzik dinleyicisinin yüzleşmesini sağlayabilecek bir noktaya gelmişti. İkinci albüm çalışmam olan “ Tutunamadım- 1995” albümünde artık ilk düzenlemelerimi yapmaya başlamıştım. Dümene ben geçmiştim artık. Albümü dinlediğiniz zaman rock ve tekno düzenlemelere rastlayabilirsiniz. Sonrasında hazırladığım her albüm, beni dinleyenlerin müzik zevkini Akdeniz müziğinden, bugün yapmakta olduğum kavramsal müzik noktasına getirebilmek içindi. Her sanatçının görevi bu olmalıdır. Kendisini takip edenlerin sanat zevklerini arttırmak.
Kurtlar Vadisi’ nde kullandığın “ Bu Aşk” şarkısı ve Anlat İstanbul’ da dinlediğimiz “ Erir” in de içinde bulunduğu Dem albümü ne zaman çıkacak?
“ Dem” albümü 1999 yılında tamamlanmış ve aynı yıl Amerika’ da yayınlanmak üzere iken, İkiz Kuleler’ in yıkılması nedeniyle başlayan anti- Doğu akımına kurban giderek yayınlanması ertelenmiş bir projedir. Sırasıyla “ Serseri Mayın” ve “ Trip” albümlerinin tekrar basılması ve yayınlanmasının ardından gündeme getirilecektir. Çok yüklü ve çok sert bir albüm olduğunu söyleyebilirim. Şu ana kadar single olarak içinden seçerek filmlerde kullandığım çalışmalar, albümdeki en soft çalışmalar diyebilirim. ” Dem” albümü 1999 yılında yapılmış bir elektronik- rock devrimi albümüdür ama bu yayınlandığı zaman anlaşılacaktır.
Yeni sezonda dizi veya film müziği projeleri var mı?
“ KVPusu” , “ Köprü” , “ Arka Sokaklar” kesinleşmiş olan dizi projeleri.Safa Önal’ ın “ Hicran Sokağı” da kesinleşen film projesi…
Yeni albüm projesi var mı?
Eylül ayında altı yeni dizi müziği albümü, bir yeni film müziği albümü, iki yeniden basılacak sözlü solo albüm ve iki yeni proje albüm olmak üzere toplam on iki albüm birden yayınlayarak bir ilki daha gerçekleştirmiş olacağız. Internet üzerinden sipariş ve adrese teslim yoluyla almak daha avantajlı olabilecek. http://%20www.gokhankirdar.info/ adresinden daha detaylı bilgi alınabilir.
Rocker duruşunuzu ve “ Yerine Sevemem” in asıl versiyonunun rock olduğunu biliyoruz. Peki zamanında neden rock değil de pop yaptınız?
Çünkü rock albüm yapmak isteyecek yapımcı yoktu o dönemde. Taverna müziğine boğulmuş bir müzik piyasasında pop albüme kalkışmak, rock albüm yapmak yerine geçiyordu. Öncelikle daha batılı bir formasyon olan Akdeniz müziğinin popülerleşmesi gerekiyordu. Ben sonra zaten popülerliğimi kullanarak daha altenatif müzik türlerine ait örnekler sunmaya başladım. Bugün pop denilen müzikten artık hoşlanılmıyorsa, bu benim gibi müziğinde değişiklikler yapmayan müzisyenlerin oluşturduğu bir durumdur. Ben, beni takip edenler ve bu ülkedeki müzik piyasasıyla ilgili üstüme düşeni gerçekleştirmiş bir müzisyenim.
Dünya’ nın Türküsü programını sunuyordunuz, neden bıraktınız?
Beni merak edenler vardı ve yarım sezon da olsa bunu karşıladığımı düşünüyorum. Daha ilerde sadece haftada bir müzik programı yapabileceğim bir noktaya gelebilirsem yeniden olabilir. Bu kadar çok başka sorumluluklar aldığım bir dönemde olması bırakmamıza yol açtı. Bir de, formatını benim belirleyeceğim bir müzik programı yapmayı daha doğru buluyorum.
Yerine Sevemem tarzı duygusal sözlü parçalar yapacak mısınız?
Neden olmasın, insan ruhu birçok duyguyu içinde barındırır. Bunu bir zenginlik olarak algılamak gerekir. Ama sebep sonuç ilişkisi benim için çok önemlidir. Sadece duygusal sözlü çalışmalar daha çok ilgi görüyor diye hep aynı duyguya saplanıp kalmak istemiyorum.
Neden etnik- elektronik tarz?
“ Ethnotronik” adını verdiğim tarz, geçmiş ve geleceğin, eskiyle yeninin, doğuyla batının birleşip yeni bir üçüncü tür doğmasına yol açacak bir zemine dayanmaktadır. Artık zıtlıklardan uyum yaratarak “ gezegen sanatı” diyebileceğimiz bir noktaya hem sanatsal, hem düşünsel olarak gelmek durumundayız. Çok büyük olduğunu bildiğimiz bir evrenin içerisinde artık zıt düşüncelerden çok, barışı destekleyecek düşünceler üretebilmeliyiz. Gezegen bilincine ulaşılabilmesi de ancak sanatın sayesinde gerçekleşebilir.
Loopus’ un anlamı nedir? Bu ismi seçmeniz de özel bir sebep var mı?
“ Loop” biliyorsunuz birbirine geçmiş küçük halkalar demektir. Başa dönüp tekrar eden müzik dosyaları için de kullanılır. Bu tekrar ediş vücutta bir dans hareketinin oluşmasına yol açar. Dans müziğinin temelinde “ loop” önemli bir yerde bulunmaktadır. ” Us” ise akıl anlamına gelmektedir. Dans ederken vücudunuzla birlikte aklınızı da meşgul edecek derinlikler oluşturmak istediğimden, bu iki kelimenin birleşiminden “ Loopus” ismi doğmuş oldu.
Tüür projesinin amacı nedir ve nasıl ve ya ne şekilde ortaya çıktı?
1996 yılından beri yapmakta olduğum enstrüman tarihi ve kam sanatıyla ilgili araştırmalarımın bir sonucudur “ Tüür” projesi… Luxemburg’ da düzenlenecek kavramsal bir sergide benim de bir müzik projesiyle yer almam söz konusu olduğunda hayata geçirilmiştir. Tarihte ilk enstrüman kabul edilen ve Orta Asya kamlarının yaptığı, bilgilerine ulaştığım antik Türk çalgılarıyla, elektronik müziğin birleşimi esasına dayanmaktadır. Sadece müzik değil, birçok sanatsal konuda çalışmalar oluşturduğumuz bir projedir. Küresel ısınma öngörüsüyle iki yıl önce hayata geçirilmiş, bu nedenle oluşabilecek doğa olaylarını durdurabilecek bilgiler, konsantrasyon ve ritüel konuları içeren kavramsal bir önermedir.
Tüür projesi kapsamında çıkan bir albüm… Seri halinde yedi dua olacakmış. Yağmur Duası bunun ilk ayağı diyebiliriz, sırada olan dua da Deprem Duası duyduğumuz kadarıyla. Bu parçada ne gibi enstrümanlar olacak? Albüm hazırlıkları başladı mı?
“ Tüür_Deprem Duası” yakında bitmek üzere olan bir albüm. Yine Tüür davulu çalışmanın dans yürüyüşlerini oluşturuyor. Bu albümde yeni renk çalgılarımız kopuz ve tobşur olacak. Özellikle Kopuz, kamların atası sayılan Korkut Ata’ nın da çaldığı enstrümandır.
Loopus bir müzik şirketi… Şu an için sadece sizin albümlerinizi çıkarmakta. İlerki zamanlarda başkaları da girecek mi bu bünyeye?
Loopus sadece bir müzik şirketi diyemeyiz. Bizim bakış açımız ve manifestomuz, olabilecek tüm sanatsal çalışmaları barındıran bir yapı. Ancak yapım konusunda aceleci davranamayacak kadar da yeni ve küçük bir yapı. Özellikle albüm korsancılığının yaygın olduğu bir ortamda hemen genişleme gerçekleştirebileceğimizi sanmıyorum. Öncelikle bu konunun aşılması gerekiyor.
Internet sitesindeki, “ online canlı performans” projesi nasıl ortaya çıktı? Bu projeden, gerçekleşme zamanından ve yönteminden bahseder misiniz? Türkiye’ de ilk defa gerçekleştirilecek bir proje. Teknik altyapısı, dünyada bile yeni gelişmekte olan bir konuma sahip. Bu altyapının hazırlanması ile uğraşıyoruz. ” Dolunay Projesi” her dolunay gecesi, “ Yeniay Projesi” ise her yeniay gecesi gerçekleştirilecek. İlk gösterim ücretsiz olacak fakat izleyen sayısı teknik nedenlerle sınırlı olacağı için kura yoluyla saptama gerçekleşecek. 2007 Aralık ayı dolunay gecesine kadar teknik ve prodüksiyon hazırlıklarını tamamlamak istiyoruz. Her şeyin ötesinde böyle bir konser anlayışının, fikir olarak da öncüsü olmak benim için büyük mutluluk ve yeni bir dönemin habercisi. Yakında bir anket başlatarak, ilk konserde çalınması istenilen şarkılarımla ilgili bir playlist oluşturacağız. Rock bir felsefedir, içinde elektrik gitar bulunan her şarkı rock olmayacağına göre, içinde elektrik gitar olmayan birçok şarkı da rock olabilir

https://gokhankirdar.yetkin-forum.com

Gökhan Kırdar Röportajı 2007
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-